Zasady bezpiecznego używania kart płatniczych
Podpisz kartę zaraz po jej otrzymaniu
Na rewersie karty należy podpisać się pełnym imieniem i nazwiskiem. Niektóre transakcje wymagają dodatkowo złożenia pisemnego poświadczenia, a podpis złożony na karcie jest wzorem podpisu użytkownika karty.
Zapamiętaj nr PIN
Nie wolno go nigdzie spisywać.
Ustal limit wykonywanych transakcji
Masz możliwość ustalenia w Banku indywidualnego dziennego limitu transakcji zarówno gotówkowych (wypłata z bankomatu), jak i bezgotówkowych (płatności dokonane w sklepach oraz przez Internet).
Zwróć uwagę na używane bankomaty
Jedną ze stosowanych metod przez złodziei jest tzw. skimming. Przestępcy montują specjalne nakładki na czytnik kart, na klawiaturę lub montują nad bankomatem małą kamerę, która rejestruje wpisywany PIN.
Pilnuj karty i wypłaconej gotówki
Po wyjęciu karty nie trać jej z oczu- nie zostawiaj jej na bankomacie.
Sprawdzaj dowody wykonania transakcji
Po wykonaniu transakcji w sklepie porównaj dowód dokonania transakcji z wykazem na rachunku. Jeżeli kwoty przelewów są różne bądź znajdziesz operację, której nie dokonałeś, skontaktuj się z bankiem.
Dokładnie sprawdź sklep internetowy
Przy wyborze sklepu internetowego warto kierować się poradami na forach internetowych i rankingach. Dodatkowo przed dokonaniem płatności koniecznie przeczytaj regulamin sklepu, skupiając się na paragrafach mówiących o zachowaniu dostatecznego poziomu bezpieczeństwa przeprowadzanych transakcji.
Zwróć uwagę na zabezpieczenie strony
Zalecamy unikać sklepów internetowych, które wymagają bezpośredniego podawania danych użytkownika i karty, a korzystać z witryn, które korzystają z zabezpieczonych centrów autoryzacyjnych (np. Polcard,eCard, eService).
Korzystając ze sklepów internetowych zwróć uwagę na protokół, który zawsze powinien być szyfrowany (przedrostek adresu strony: https://).
Ignoruj wiadomości, które mogą być próbą phishingu
Ostrzegamy przed działaniami, które mają na celu wyłudzenie istotnych informacji, dotyczących użytkownika i jego karty. Bardzo często hakerzy wysyłają wiadomości e-mail podszywając się pod bank z prośbą o weryfikację danych.
Nie zwlekaj z zastrzeganiem karty
Natychmiast po utracie karty lub odczytaniu z niej danych (nr karty, nazwa uzytkonika, kod CVV) przez osobę nieupoważnioną zastrzeż kartę,aby uniemozliwić nielegalne jej uzycie.